‘Frenulum’ (łac.) to wędzidełko tak języka, jak i wargi górnej. Frenotomia oznacza podcięcie wędzidełka języka w sytuacji, gdy ogranicza ruchomość języka i zaburza rozwój mowy lub wymowę. Na czym polega zabieg?

Frenotomia. Co to takiego?

Frenotomia to zabieg, którego celem jest wydłużenie języka. Zabieg ten jest zalecany najczęściej po stwierdzeniu tzw. ankyloglosji, czyli występującego u dzieci za krótkiego wędzidełka języka. Pisałam o niej już w kilku miejscach, m.in. TUTAJ, gdy wyjaśniałam samo pojęcie ankyloglosji. W innym artykule, TUTAJ podpowiadałam, co można zrobić w sytuacji, gdy wędzidełko ogranicza ruchomość języka.

Zabieg frenotomii polega na podcięciu skalpelem lub laserem błony, która znajduje się pod językiem. Czynność wykonuje się po uprzednim znieczuleniu pacjenta, miejscowo lub ogólnie. Frenotomię można wykonywać w każdym wieku, kiedy jednak najlepiej?

Kiedy wykonać zabieg frenotomii?

Na pytanie kiedy, odpowiadam: im szybciej, tym lepiej. Coraz częściej spotykam się z praktyką podcinania wędzidełka u noworodków od razu po urodzeniu i uważam, że jest to właściwy kierunek. Dlaczego? Chociaż dziecko nie mówi od pierwszych chwil, to z pewnością od pierwszych chwil pobiera pokarm i oddycha. Przy okazji tych czynności wypracowuje sobie wzorzec ruchu, na podstawie którego wykształcają się kolejne czynności prymarne, takie jak np. żucie i sekundarne, takie jak artykulacja.

Zabieg i po zabiegu

Frenotomii nie wykonują logopedzi. Uprawnienia do wykonywania tego zabiegu mają laryngolodzy, chirurdzy dziecięcy, chirurdzy-stomatolodzy. Podcięcie jednak nie wystarczy, logopeda staje się tu niezbędnym ogniwem. Wskaże odpowiednie ćwiczenia, które powinny pojawić się po pierwszej dobie po zabiegu. Niestety wędzidełko języka często traktowane jest po macoszemu przez lekarzy-specjalistów i nie brakuje tutaj podkopywania autorytetu logopedów, którzy dostrzegają realny problem.

Komentarze nieaktywne