O wędzidełku języka dowiadujemy się w dwóch przypadkach: gdy specjalista radzi nam podcięcie własnego, lub gdy stwierdza, że nasze dziecko wymaga zabiegu. Czym jest ankyloglosja? I czemu służy frenotomia? Kiedy wędzidełko podcinać i dlaczego lepiej to zrobić?

O wędzidełku słów kilka

Wędzidełko podjęzykowe to miękki twór włóknisty, który jest pokryty błoną śluzową. Łączy język z dnem jamy ustnej i można go zobaczyć w lusterku podczas unoszenia język do podniebienia. Wygląd wędzidełka jest bardzo zróżnicowany i nie ma jednej reguły, jaki powinien mieć kształt, długość i szerokość. Z pozoru fragment ciała ludzkiego, który zdawałby się mieć niewielkie znaczenie, okazuje się bardzo ważnym elementem dla funkcjonowania języka i zależnych od niego czynności, takich jak choćby pobieranie pokarmu i mówienie.

Konsekwencje zbyt krótkiego wędzidełka

W kontekście tych najbardziej pierwotnych ludzkich potrzeb, jak jedzenie, zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe może doprowadzić do wykształcenia nieprawidłowego wzorca ssania, połykania i żucia. Podczas dwóch pierwszych czynności – ssania i połykania – język powinien unosić się w kierunku podniebienia, do wałka dziąsłowego. Aby prawidłowo przeżuć pokarm, należy przesunąć go między zęby trzonowe, a to wymaga sprawnej pracy języka. Drugą konsekwencją krótkiego wędzidełka jest powstawanie wad zgryzu, chorób przyzębia oraz odkładanie się kamienia nazębnego. Ponieważ zbyt krótkie wędzidełko wymusza pozostanie języka na dnie jamy ustnej, gromadząca się ślina nie służy zębom, a tendencja do wsuwania języka między zęby może powodować wady zgryzu.

Kiedy wędzidełko jest za krótkie?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo pojemna i w środowisku specjalistów zajmujących się właśnie tymi zagadnieniami, nie ma jednomyślności. My, rodzice, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka niepokojących sygnałów, które jesteśmy w stanie zweryfikować w domowym zaciszu, jak choćby ten, że dziecko ma trudności z wysunięciem języka na brodę lub uniesieniem go w kierunku wałka dziąsłowego (wzniesienie za górnymi jedynkami, fachowo fałdy poprzeprzeczne). Ponadto w trakcie wysuwania języka na brodę, jego czubek może przyjmować kształt sercowaty*. Jeśli dziecko narzeka na ból języka przy wykonywaniu prostych ćwiczeń (np. kląskanie), lub ma wyraźny problem z realizacją głosek l, r, sz, ż, cz, dż warto zgłosić się z dzieckiem do specjalisty, który potwierdzi przypuszczenia lub rozwieje wątpliwości.

Co zrobić, gdy wędzidełko jest za krótkie?

W praktyce lekarskiej aktualnie bardzo często wędzidełko języka jest sprawdzane tuż po porodzie i właśnie wtedy, gdy jest za krótkie, następuje jego podcięcie. Zabieg ten nazywa się fachowo frenotomią. Mamy, które decydują się na karmienie piersią, mogą dzięki temu uniknąć wielu niekomfortowych i bolesnych sytuacji, bowiem często występujące problemy z ssaniem piersi przez niemowlaka są efektem ankyloglosji, czyli zbyt krótkiego wędzidełka. Zabieg jest wykonywany z miejscowym znieczuleniem, więc dla dziecka jest bezbolesny. Decyzję o zabiegu podejmuje logopeda w porozumieniu z laryngologiem, chirurgiem, foniatrą, stomatologiem lub chirurgiem stomatologicznym. Bezwzględnym wskazaniem do podcięcia wędzidełka jest całkowite przyrośnięcie języka do dna jamy ustnej oraz sytuacje, w których krótkie wędzidełko utrudnia ruchy języka.

*brak tego kształtu nie zawsze musi oznaczać, że wędzidełko języka ma właściwą długość.

Komentarze nieaktywne