To by była gruba przesada, gdybym sprawnością lub niesprawnością języka tłumaczyła absolutnie wszystkie wady wymowy. Od niego jednak zależy naprawdę bardzo wiele i to trzeba sobie dość mocno uświadomić, jak choćby sposób wymawiania głosek t, d, n, l, sz, cz, rz/ż, r i wielu innych, które wymagają uniesienia czubka języka do góry. Prawidłowa pozycja spoczynkowa języka warunkuje nie tylko poprawność procesów związanych z mówieniem, lecz także oddychania i połykania. Oznacza to, że jeśli język nie jest odpowiednio spionizowany, nasze dzieci mogą być narażone na pojawienie się wad zgryzu, nieprawidłowości w oddychaniu (które mogą z kolei prowadzić do nasilenia się infekcji górnych dróg oddechowych) i oczywiście wad wymowy. Jeśli Wasze dziecko otrzyma zalecenie pionizowania języka, warto trenować w domu codziennie w różnych sytuacjach, takich jak np. kąpiel, droga do szkoły, sklepu. Jakie ćwiczenia na pionizację języka dobrze jest mieć w repertuarze?

10 ćwiczeń na pionizację języka

• czubkiem języka policz “drzewa w lesie”, czyli wszystkie górne zęby
  • czubkiem języka umyj górne i dolne zęby tak, jakby język zmienił się w szczoteczkę do zębów
  • schowaj czubek języka za górne jedynki
  • popukaj czubkiem języka w wybrzuszenie, które chowa się z górnymi jedynkami
  • kląskaj językiem jak konik w różnym tempie
  • z konika możesz łatwo przejść do glonojada – przyklej całą masę języka do podniebienia
  • czubkiem języka “pomaluj sufit”, czyli język zmienia się w wałek do malowania farbą, a podniebienie w sufit
  • oblizuj usta jak kotek po wypiciu mleka
  • czubkiem języka powypychaj swoje policzki
  • poskacz językiem od górnych jedynek do dolnych, czyli “język-piłeczka”.

W atrakcyjniejszej formie wygląda to (okrojone), tak: