Która z Was ma do czynienia z dziećmi potrzebującymi wsparcia w zakresie funkcji poznawczych, to wie, jak wiele jest pomocy terapeutycznych i jak w związku z tym ciężki wybór. Pamiętacie puzzle „Co robi Miś?”, które opisywałam TUTAJ? Jeśli tak, to mam dla Was propozycję nieco trudniejszą, dla dzieci powyżej czwartego roku życia, ale zdecydowanie godną uwagi i przyjazną dziecku.

4-elementowe układanki dla dzieci

Układanka „Ale historia. Kolejność zdarzeń” to bardzo przyjazna i graficznie dostosowana do dziecka pomoc terapeutyczna. Dziecko ma możliwość wykazania się w zakresie umiejętnego ułożenia w sensownej kolejności historyjki, poza tym dodane są do niej puzzle. Na puzzlach widnieją rzeczy, które przewijają się w historyjce. Zadaniem więc dziecka jest właściwe ułożenie historyjki i dobór puzzli z odpowiednimi elementami tej historyjki. Można wykorzystać te puzzle w charakterze ćwiczenia pamięci roboczej, np. dziecko układa historyjkę, następnie ją zbieracie i dajecie wszystkie puzzle z całej gry. Dziecko musi przypomnieć sobie, jakie rzeczy pojawiały się w toku historyjki i sprawdzacie w ten sposób jest pamięć.

Nie do przecenienia jest również kwestia budowania narracji. Dziecko ma możliwość opowiedzieć historyjkę swoimi słowami. Możecie w trakcie tych opowieści dostosować słownictwo pod wady wymowy. Historyjki to również doskonałe ćwiczenie spostrzegawczości i rozwijania słownictwa.

Ilustracje do układanki stworzyła Dorota Szoblik. Gdzie macie szansę ją znaleźć? A choćby TUTAJ.