Jagoda Cieszyńska-Rożek swego czasu zrewolucjonizowała polską pedagogikę, wprowadzając Metodę Krakowską, czyli Symultaniczno-Sekwencyjną Naukę Czytania. Na tym nie poprzestała i to na całe moje logopedyczno-pedagogiczne szczęście 🙂 W 2020 roku wydała serię książeczek, których głównym tematem jest szeroko pojęty rozwój dziecka, a zwłaszcza w kontekście neurobiologicznym. W mojej ocenie to ważne publikacje dla osób pracujących z dziećmi.

Dlaczego warto?

Każda z wymienionych książek porusza temat funkcji poznawczych. Pod lupę wzięte są zmysły dziecka, rozwój motoryczny, rozwój mózgu. Kompozycja zawartych treści jest przejrzysta i logiczna. Autorka wychodzi od ogólnych informacji, potem tematykę coraz bardziej zawęża, koncentrując się na wieku niemowlęcym i przedszkolnym. Jagoda Cieszyńska-Rożek przytacza najnowsze badania neurobiologiczne, z których jasno wynika, że kluczowa dla rozwoju poznawczego dziecka jest odpowiednia stymulacja.

Słuch, wzrok, ruch

W pierwszej części autorka podaje przykłady ćwiczeń stymulujących funkcje słuchowe w okresie prenatalnym, w wieku niemowlęcym, poniemowlęcym oraz przedszkolnym. Z terapeutycznego, logopedycznego punktu widzenia, wartością dodaną z lektury tej książki była prezentacja sposobu badania dominacji ucha. Autorka zwróciła uwagę na to, jak istotna jest stymulacja przetwarzania informacji dźwiękowych dla dalszego prawidłowego rozwoju dziecka.

Druga część to kolejny zmysł, tym razem zmysł wzroku. Jagoda Cieszyńska-Rożek opisuje kolejne etapy rozwoju percepcji wzrokowej, których znajomość pozwala na wysnucie trafnej diagnozy oraz ustalenie programu terapeutycznego dla dzieci z zaburzeniami rozwoju. Jasno przedstawia również zasady prowadzenia stymulacji funkcji wzrokowych wraz z ćwiczeniami wzrokowej pamięci symultanicznej i sekwencyjnej.

Trzeci i ostatnia część, czyli „Ruch”, to przede wszystkim ćwiczenia rozwijające motorykę dużą, sprawność manualną oraz narządów artykulacyjnych. Istotne są informacje dotyczące lateralizacji, czyli kształtowania się dominacji stronnej i technik badania dominacji ręki i nogi.

Gdzie dostaniemy te ważne publikacje? Na przykład TUTAJ.

Komentarze nieaktywne