Onychofagia to trudna nazwa dla łatwej czynności. Oznacza uporczywe  i nawykowe obgryzanie paznokci. Podobnie jak bruksizm (TUTAJ), onychofagia może mieć poważne konsekwencje stomatologiczne.

Etiologia onychofagii i jej leczenie

Chociaż onychofagia należy do innej kategorii zaburzeń niż bruksizm, to ewidentnie przyczyny obu zjawisk można upatrywać w towarzyszącym nam na co dzień stresie. Nie tylko jednak stres jest przyczyną obgryzania paznokci. Samotność, lęki, uporczywe ssanie kciuka i usilne starania się o rezygnację z nawyku, to wszystko może prowadzić do onychofagii. Dość spory procent i dzieci i dorosłych obgryza paznokcie, nie jest to przypadłość zarezerwowana dla dzieci i nastolatków. Ważne jest, by jak najszybciej, zwłaszcza w sytuacji silnego nawyku, wybrać się do dermatologa, rozważyć psychologa lub psychiatrę. Niezbędna może się tu okazać terapia behawioralna, która jest w stanie zahamować zaburzenie. W leczeniu onychofagii można także skorzystać z leków antydepresyjnych.

Jeśli problem pozostawimy bez rozwiązania, mogą nas czekać przykre niespodzianki. Spodziewajmy się kłopotów dermatologicznych palców i paznokci. Czekają nas również problemy stomatologiczne, jak choćby zaburzenia narządu żucia, nieprawidłowości w obrębie zgryzu czy też zniekształcenia szczęki. Charakterystycznym skutkiem obgryzania paznokci są również tendencje do infekcji. Dłonie to środowisko wielu bakterii, które zwyczajnie człowiekowi nie służą.

Więcej na ten temat w kontekście dzieci znajduje się TUTAJ.

Komentarze nieaktywne