Nie istnieje odpowiednik słowa ‘mouthing’ w języku polskim. Posługując się opisem, ‘mouthing’ stanowi eksplorację i stymulację jamy ustnej przez dziecko. Odbywa się ona za pośrednictwem palca, dłoni, różnych przedmiotów, które dziecko wkłada sobie do buzi.

Oralny obraz świata

‘Mouthing’ to bardzo istotna czynność w życiu dziecka. Dzięki wkładanym paluszkom do buzi, dzieci przesuwają sobie tzw. granicę odruchu wymiotnego, które na samym początku znajduje się na przedniej części języka. W ten sposób dziecko przygotowuje się do kolejnych faz w rozwoju czynności pokarmowych i rozszerzania diety. Przesuwany odruch wymiotny pozwoli dziecku w niedalekiej przyszłości przyjąć pokarmy o różnych konsystencjach i fakturach. To daje mu dużą szansę na sukces, że podany nowy pokarm nie zostanie zwrócony. Dodatkowo, dzięki wkładaniu palców dziecko się samoreguluje, a więc odstresowuje. Pozbywa się napięć, które towarzyszą mu w procesie życia. Wkładanie palców do buzi oraz różnych przedmiotów to także dla dziecka możliwość oralnego poznawania świata, katalogowania rzeczywistości. Więcej na temat palców w buzi pisałam TUTAJ.