Seria „Przedszkolak kocha czytać” autorstwa Agnieszki Bali składa się z elementarza (niebieska książeczka) i dwóch zeszytów ćwiczeń (żółta i zielona).  Są to ładnie ilustrowane i atrakcyjne dla dzieci pomoce, dzięki którym przyswoją sobie umiejętność czytania. To seria szczególnie cenna dla nauczycieli wczesnej edukacji, dla pedagogów i oczywiście logopedów.

Kilka słów o elementarzu

Podstawą metodyczną elementarza jest Symultaniczno-Sekwencyjna Nauka Czytania® prof. Jagody Cieszyńskiej. Mamy tu przyjemne ilustracje i ćwiczenia, które dla dziecka, w każdym wieku na wczesnym etapie, z pewnością okażą się niezwykle atrakcyjne. Dla przypomnienia tylko napiszę, że naukę czytania rozpoczynamy od powtarzania przez nauczyciela najpierw samogłosek, a po ich opanowaniu – sylab. Zadaniem dziecka jest następnie rozpoznawanie samogłosek i sylab, a potem ich samodzielne czytanie. Ważną częścią jest kolejno czytanie symultaniczne, globalne i następnie sekwencyjne. Tym ostatnim etapom szczególnie poświęcone są zeszyty ćwiczeń.

Zeszyty ćwiczeń

Książeczka żółta utrwala naukę czytania symultanicznego. Rzeczowniki w mianowniku prawa półkula mózgu rozpoznaje w sposób globalny. W tym zeszycie ćwiczeń wprowadzono też proste czasowniki, by dziecko mogło czytać proste zdania. Dzięki zielonemu zeszytowi dziecko uczy się czytania sylab otwartych oraz zamkniętych, które, jak wiadomo, tworzą wyraz.

„Przedszkolak kocha czytać” – warto

Wprawdzie osobiście nie poznałam, ale cenię sobie bardzo książeczki autorstwa Agnieszki Bali. Polecałam Wam już jedną, zobacz TUTAJ. Te mam od niedawna, ale już na nich pracuję i znalazły akceptację w oczach dzieci. Są ładne, kolorowe, różnorodne, niedrogie. Warto w nie zainwestować. Gdzie można je dostać? Na przykład TUTAJ.