Zgadzam się z dość powszechnym przekonaniem, że karty pracy nie są dla dwu i trzylatków. Nie zawsze czterolatkowie są nimi zainteresowani, choć czasami się to naprawdę zdarza i jeśli dziecko dojrzało do pracy biurkowej, to nie widzę przeszkód, żeby tej gotowości nie wykorzystać. Ze starszymi dziećmi w zasadzie nie ma już większych obaw. Stosowanie różnych materiałów znajduje całkowite uzasadnienie. Sięganie po gotowe i sprawdzone książki, to dla nas, logopedów, duże udogodnienie. Wśród tych, które Wam rekomenduję z czystym sumieniem jest seria zeszytów „Mównica Logopedyczna”. W mojej biblioteczce znajdują się: „Paczka i packa” i „Żebra i zebra”.
Nie samą mową logopedia stoi
To, o czym zawsze przypominam, tak rodzicom, jak i młodym terapeutom: mowa i wymowa jest determinowana słuchem. Jeśli słuch dziecka jest nieprawidłowy (tak fizyczny jak i fonemowy), choćbyśmy chwytali się wszystkiego, cudów nie zdziałamy. Gdy mowa o szeregach, książeczki z „Mównicy Logopedycznej” mają tę dodatkową zaletę, że w dużym stopniu poświęcone są zagadnieniom różnicowania głosek głosek opozycyjnych.
„Paczka czy packa?”, „Szale czy sale”, „Żebra czy zebra”
Autorkami tych trzech książeczek są Hanna Głuchowska i Agnieszka Tarczyńska-Płatek, logopedki z wieloletnim wykształceniem, które postanowiły stworzyć zestawy ćwiczeń z uwzględnieniem dzieci młodszych. Trzy zeszyty serii dotyczą różnicowania głosek szeregów szumiącego i syczącego: [ sz:s ], [ ż:z ], [ cz:c ]. Karty pracy są czarno-białe, więc dziecko może je pokolorować. Dzięki temu nie tylko doskonali artykulację, lecz także poprawia pracę motoryki małej oraz koordynację wzrokowo-ruchową.
Jak we wstępie piszą same Autorki? Zacytuję.
„Ćwiczenia zawarte w niniejszych zeszytach stymulują rozwój sprawności językowych dzieci poprzez:
- wzbogacenie słownictwa;
- kształcenie słuchu fonemowego;
- ćwiczenia analizy słuchowej i wzrokowej;
- kształcenie słuchu (rymy);
- ćwiczenia gramatycznej warstwy języka;
- trening skupienia uwagi;
- trening pamięci;
- stymulowanie myślenia i spostrzegawczości;
- rozwijanie orientacji przestrzennej i wyobraźni;
- rozwijanie sprawności komunikacyjnych.”
Gdzie można znaleźć te zeszyty? Na przykład na stronie Wydawnictwa Harmonia.