Wystarczy wejść w skórę dziecka, by wyobrazić sobie ogrom wrażeń, jaki otocza go już w pierwszej dobie życia. Co może czuć takie maleństwo? Zdaje się, że jest to zagadka, której łatwo nie rozwiążemy.  To, co my, specjaliści, wiemy na pewno to to, że niemowlak od samego początku uczy się reagować na otaczające go bodźce. W niniejszym artykule opiszę 5 ważnych odruchów u niemowlaka.

Słowo o odruchach

Odruchy, z którymi rodzi się dziecko, można podzielić na dwie grupy: na te, które z czasem się wygaszają wraz z rozwojem układu nerwowego i na te, które nam towarzyszą przez całe życie. Dlaczego Matka Natura wymyśliła te wczesne odruchy? Z prostej przyczyny: rządzi nami biologia, a te wczesne automatyzmy w jakimś sensie warunkują niemowlakowi przetrwanie.

5 ważnych odruchów u niemowlaka

Po pierwsze – odruch marszu automatycznego. W momencie, gdy przyłożycie stopy niemowlaka do podłoża, zobaczycie, że dziecko zacznie wykonywać ruchy swoimi nogami, przypominające chodzenie. Odruch ten trwa stosunkowo krótko, bo mniej więcej do drugiego miesiąca życia niemowlaka.

Po drugie – odruch chwytny. Jeśli będziecie tarli jakimś przedmiotem lub palcem dłonie niemowlaka, to zaobserwujecie zaciśnięcie rączek. Chwyt jest niezwykle silny, biorąc pod uwagę kruchość maleństwa. Odruch chwytny może przedłużyć się nawet do czwartego miesiąca życia niemowlaka.

Po trzecie – odruch toniczno-szyjny. Ten odruch przypomina obroty dziecka, które wykonuje za ruchem głowy. Jeżeli położycie dziecko na plecach i przekręcicie głowę dziecka w prawą stronę, to wyprostuje prawą rękę, a lewą skuli. Analogicznie się sprawa ma z lewą stroną. Odruch zanika między trzecim a czwartym miesiącem życia niemowlaka.

Odruch Moro, czwarty na naszej liście, polega na nagłym wyrzucaniu przed siebie rączek i nóżek dziecka, odgięciu główki, a potem zwijaniu rączek, co przypomina próbę samodzielnego objęcia się nimi. Pojawia się w wyniku silnego bodźca dźwiękowego i czuciowego. Odruch ten zanika w okolicy piątego miesiąca życia. Jeśli kompletnie nie występuje lub nie zanika w określonym czasie, świadczy to o nieprawidłowościach w rozwoju układu nerwowego.

Ostatni, piąty, odruch, który Wam tu zaprezentuję, to odruch Babińskiego i dotyczy stóp. Jeśli podrażnicie podeszwę stopy, powinien ulec odgięciu do góry duży palec u nogi. Podobnie jak pozostałe odruchy, które opisałam powyżej, zanika w pierwszym półroczu życia. Jeśli jego występowanie się przedłuża, może to świadczyć o zaburzonym rozwoju centralnego układu nerwowego.

 

Komentarze nieaktywne