Pod pojęciem okluzji kryje się właściwa pozycja stykania się zębów górnych z dolnymi. To chyba najkrótsza definicja spośród tych, które napisałam 😉 Wpis jednak nie może się tak skończyć. Intencje mam takie, żeby napisać Wam, co się dzieje, gdy dochodzi do zaburzeń okluzji.
Czym jest zaburzenie okluzji
Zaburzenia okluzji wiążą się z nieprawidłowościami w stykaniu się zębów szczęki i żuchwy. Objawy tych zaburzeń są dość widoczne a nawet odczuwalne. Jeśli „zjadasz własne zęby”, czyli widzisz, że są starte, czujesz napięcie między żuchwą a szczęką, to możesz cierpieć właśnie na zaburzenie okluzji. Ponadto objawami tych zaburzeń może być bruksizm, o którym pisałam TUTAJ, bóle przy nagryzaniu czy bóle migrenowe, trzeszczenia stawu skroniowo-żuchwowego, szczękościsk.
Skąd zaburzenia okluzji się biorą i jak je leczyć?
Współcześnie chyba najczęstszą przyczyną jest wszechobecny stres, który kumuluje się w napiętym stawie żuchwowo-skroniowym, o którym możecie poczytać TUTAJ. Jednak nie tylko. Wady zgryzu, ubytki, źle wyrzynające się ósemki, parafunkcje, również prowadzą do zaburzeń. Nieleczona choroba okluzji może prowadzić do ciągłych bóli głowy, karku, pleców, a nawet zaburzeń słuchu. Warto skonsultować się ze specjalistami, jak można sobie ulżyć w cierpieniu.