Pamięć operacyjna, częściej chyba jednak zwana roboczą lub podręczną, pozwala przechowywać i przetwarzać tymczasowe informacje. Ponadto przydaje się do rozwiązywania zadań o charakterze poznawczym, czyli m.in. rozumienia języka, czytania, uczenia się czy logicznego myślenia.

Co zyskujemy, posiadając pamięć krótkotrwałą?

Jesteśmy w stanie np. wykonać zadanie, do którego potrzebujemy dopiero co zapamiętanych elementów. Dla przykładu – wszelkiego rodzaju gry memo czy zapamiętanie i opowiedzenie dopiero co usłyszanej historii. Jednocześnie przydaje się przy wykonywaniu dwóch czynności jednocześnie, np. gdy gotujesz i rozmawiasz przez telefon albo słuchasz i robisz notatki z wykładu.

Pamięć robocza jest w swoim zakresie ograniczona. Jesteśmy w stanie zapamiętać od pięciu do dziewięciu elementów, dzieci jeszcze mniej. To, co jest charakterystyczne to to, że ten typ pamięci się stale aktualizuje i że pamięć robocza jest pamięcią aktywną. Gdy dochodzi do zaburzeń w obszarze pamięci operacyjnej mamy z pewnością większe problemy z podejmowaniem decyzji czy działaniem funkcji wykonawczych. Te osoby, które mają dobrze rozwiniętą pamięć roboczą, lepiej zapamiętują i rozumieją dopiero co przeczytany tekst, lepiej też łączą informacje w jedną całość.

Co daje nam trening pamięci roboczej?

Jeśli pamięć roboczą poddamy treningowi, usprawniamy procesy integrowania informacji. Ponadto polepszą się nasze zdolności poznawcze.

 

Komentarze nieaktywne