Makroglosja, czyli przerośnięty język, to jak sama nazwa wskazuje, typ języka, który nie mieści się w jamie ustnej i wychodzi poza zęby lub dziąsła. Jest to dość tajemnicza przypadłość i ma swoje źródła w kilku czynnikach.

Charakterystyka makroglosji

W przypadku makroglosji zawsze trzeba zbadać, co przyczyniło się do przerośnięcia. Czy była to kwestia wrodzona, czy język zaczął rosnąć stopniowo. Zdarza się, że powiększeniu ulega wyłącznie jedna z części języka, co doprowadza w konsekwencji do jego asymetrii. Gdy występuje makroglosja, możemy spodziewać się, że natrafimy na wiele trudności, wynikających m.in. z zaburzeń połykania, mowy, oddychania, wad zgryzu. Dla nas, logopedów, jest to ogromne pole do podjęcia działań korekcyjnych. Charakterystyczna mowa takiej osoby jest bełkotliwa, dla otoczenia problematyczna.

Istnieje kilka przyczyn przerostu języka. Czynnikiem powodującym zaburzenie mogą być problemy z tarczycą czy guzem nowotworowym języka. Do etiologii występowania przerostu języka wlicza się również zaburzenia drożności naczyń limfatycznych.

Makroglosja zdecydowanie częściej występuje wśród noworodków niż starszych dzieci. Również powiększenie języka często występuje wśród osób z Zespołem Downa. W tych przypadkach najczęściej język jest prawidłowy, za to występuje nieproporcjonalna wielkość jamy ustnej.

 

Komentarze nieaktywne